Towarzystwo śpiewacze Harfa

X

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Muzeum NiepodległościMuzeum Niepodległości
Warszawa, aleja Solidarności 62
środa, 6 stycznia 2016r.
 

KONCERT KOLĘD POLSKICH
w Muzeum Niepodległości

 

Szóstego stycznia 2016 roku gościliśmy w Muzeum Niepodległości na koncercie kolęd polskich.
Odpowiedzieliśmy w ten sposób na zaproszenie dr Tadeusza Skoczka - Dyrektora Muzeum Niepodległości, oraz dr Janusza Gmitruka - Dyrektora Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego.
Dla nas, była to już kolejna wizyta w Pałacu Przebendowskich-Radziwiłłów, mieszczącym się przy al. Solidarności 62. Ten nieduży lecz okazały pałacyk na rozwidleniu torów tramwajowych, u wjazdu na plac Bankowy, ma swoją bogatą, jakże zmienną historię. Znajdujące się w nim dziś Muzeum Niepodległości powstało 30 stycznia 1990 r. w wyniku przekształcenia Muzeum Historii Polskiego Ruchu Rewolucyjnego oraz Muzeum Lenina w Muzeum Historii Polskich Ruchów Niepodległościowych i Społecznych. Obecną nazwę nosi od 12 sierpnia 1991.
Nasze koncert, jak powiedziano w Kurierze Warszawskim: "...to muzyczna uczta z okazji Święta Trzech Króli". Koncert poprzedzony był wykładem dr Janusza Gmitruka pt. Źródła wiecznego trwania. Państwo - Kościół - Kultura - Wieś.
W wypełnionej szczelnie gośćmi sali kinowej z ciekawością słuchano Pana Dyrektora, którego wykład "wcale wykładem nie był", a mimo to przez kilkadziesiąt minut w bardzo interesujący sposób przdstawiał aspekty historyczne tradycji i kultury polskiej.

mniepodleg1Był to już nasz kolejny koncert, w którym dyrygentem był p. Paweł Choina - absolwent Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
Prowadzenia koncertu z naszej strony podjął się również po raz kolejny kol. Paweł Bekanowski, który bardzo ciekawie wprowadził słuchaczy w genezę powstania "HARFY". Historycznie rzecz biorąc tym koncertem rozpoczęliśmy obchody 110-cio lecia istnienia naszego Chóru, bo choć uważa się, że "HARFA" powstała na zebraniu założycielskim, które odbyło się 5 stycznia 1907 roku, to jednak sam chór, w tym samym składzie osobowym, działał i koncertował już wcześniej - co najmniej od września 1906 roku.

mniepodleg2W trakcie koncertu wykonaliśmy kilkanaście kolęd polskich, w opracowaniu Tomasza Flaszy, oraz naszego Patrona i Założyciela - Wacława Lachmana. Były to: "Bracia patrzcie jeno", "Pójdźmy wszyscy do stajenki", "W żłobie leży", "Z narodzenia Pana", "Tryumfy", "Bacowska kolynda", "Do szopy", "Gdy się Chrystus rodzi", "Powiadają aniołkowie". Wykonaliśmy też kolędę opracowaną przez p. Jakuba Szafrańskiego, "Przybieżeli do Betlejem" - było to prawykonanie tego opracowania, które powstało zaledwie parę tygodni wcześniej.

mniepodleg3Nasz kolega-konferansjer w przerwach między utworami bardzo ciekawie opowiadał o tradycji polskiej Kolędy Bożonarodzeniowej. "...Betlejem jest tutaj, wśród nas: w kościółku, może w szopie gdzie ktoś urządził żłobek, postawił choinkę - wszędzie tam, gdzie Polacy świętują, zbierają się na kolędę, gdzie cieszą się z naszej narodowej kultury, narodowej tradycji..." - przekonywał.

W programie koncertu wymienione były kolędy i pieśni patriotyczne. Kol. Paweł Bekanowski wyjaśniał, że "...kolędy polskie są jak najbardziej pieśniami patriotycznymi - tradycyjne, rodzime filary na których utrzymała się polska państwowość, tożsamość kulturowa w trudnych i ciężkich latach zaborów, a także później - w latach okupacji...".

mniepodleg4Na melodię tradycyjnych kolęd polskich powstawały w czasie powstań i wojen nowe wersje tekstów, nawiązujących do aktualnych czasów, podnoszących ducha w narodzie, próbując tradycyjną melodią i prześmiewczym tekstem złagodzić choć trochę tragiczną rzeczywistość, dać nadzieję na koniec złych dni...

Pod koniec koncertu zaprosiliśmy publiczność do wspólnego śpiewania. W niedużej sali kinowej Muzeum Niepodległości zabrzmiała kolęda "Bóg się rodzi" w wykonaniu chóru mieszanego: gości i chórzystów HARFY, dzięki czemu można było poczuć tą jedność narodową i radość z współuczestnictwa we wspólnym śpiewie w dniu Święta Trzech Króli. Obyśmy się jeszcze nie raz spotkali na wspólnym kolędowaniu!